Katalóg internetových stránok

LEGO® zaujímavosti

Bez odpadu: 16 hračiek pre deti z vecí čo máte doma

Bez odpadu: použi čo máš„Použi čo máš“ je základným pilierom bezodpadovej pyramídy. V tomto článku sa podelím o svoje skúsenosti s tým, aké „hračky“ pre deti od 0 do 5 rokov dokážete vytvoriť z toho, čo doma máte. Nie sú to žiadne vygooglené tipy, ale hračky preverené mojimi deťmi – a práve preto končím vekom 5 rokov, čo je aktuálne vek mojej najstaršej dcéry ;) 

Hračky pre deti 0 – 6 mesiacov

Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, deti sa hrajú prakticky od narodenia. Najprv „hrou“ zdokonaľujú svoj zrak, neskôr koordináciu očí a rúk. Preto je dôležité dať deťom niečo zaujímavé, na čo sa môžu pozerať. Tradične to bývajú tzv. „kolotoče nad postieľku“. Tie si dokážete vyrobiť jednoducho doma z toho, čo máte, a následne ich pretvoriť na niečo iné. Tie moje sú už v čase tohto článku „zrecyklované“ a tak som si musela fotky požičať.

Čierno-biely kolotoč

Deti v prvých týždňoch života vidia veľmi slabo a rozlišujú iba kontrastné farby. Preto sú čierno-biele kombinácie ideálne. Využiť môžete čokoľvek, čo doma nájdete – stačí na to fixkou nafarbiť čierne vzory. Ja som použila polystyrénové gule, z ktorých sme neskôr so staršou dcérou robili vianočné ozdoby. Zavesíte ich na šnúrky a paličky podľa vlastného uváženia a máte hotovo. Môj syn vydržal pozerať na tento kolotoč neskutočne dlho a sústredene.

Bez odpadu: hračky pre deti 0-6 mesiacov

Dúhový kolotoč

Tento kolotoč sme mali zavesený, keď sa už syn za vecami naťahoval. Rôznofarebné stužky ho lákali a navyše sa pri najmenšom pohybe vzduchu hýbali, čo sa mu tiež páčilo. Vyrobila som ho z kruhu na vyšívanie, na ktorý som uviazala farebné stužky.

Bez odpadu: hračky pre deti 0-6 mesiacov

Origami kolotoč

Čaro minimalizmu a zero-waste som objavila až pri druhom dieťati a viacnásobné mamy mi dajú zapravdu, že s každým ďalším dieťaťom beží čas rýchlejšie. Takže skôr ako som stihla vyrobiť origami kolotoč, syn sa začal hýbať a kolotoč už nebol aktuálny. Ale je to krásna a jednoduchá inšpirácia, tak ju tu pridávam. Rovnako ako stužky, aj origami sa hýbe pri najmenšom pohybe vzduchu, takže je zaujímavý aj pre maličké deti. No a ak ho chytia a dajú do úst tie väčšie, takisto sa nič nestane (na rozdiel od polystyrénových guličiek pomaľovaných centrofixkou ;))

Bez odpadu: hračky pre deti 0-6 mesiacov

Hračky pre deti 1-2 roky

Jeden až dvojročné deti baví všetko otvárať a zatvárať, vyberať a vkladať, naberať a vysýpať. Ak máte deti v tomto veku, určite vám pravidelne otvárajú a vyprázdňujú všetky skrinky, ktoré sú v ich dosahu a nie sú zaistené detskou poistkou. Ja viem, dieťa týmto štýlom dokáže rozhádzať pol bytu za 3 minúty. Ale je to hra, ktorá deti baví a učia sa ňou aj nové schopnosti. Takže ja mám okrem vyslovene nebezpečných skriniek (čistiace prostriedky, smetný kôš) všetky skrinky bez detských poistiek. Prípadne som počas tohto obdobia trochu preorganizovala obsah. Netrvá to dlho a ruku na srdce – ak majú deti plný box plastových hračiek, za 3 minúty vyzerá domácnosť rovnako ;)

Bez odpadu: hračky pre deti 1-2 roky

Okrem „skúmania domácnosti“ sa u nás osvedčili tieto hračky:

Fľaštičky s vrchnáčikmi a otvárateľné nádoby všetkých druhov

Toto bol neskutočný hit u oboch mojich detí. Pozbierate rôzne nádoby z domácnosti, uložíte ich spolu do jedného košíka / väčšej nádoby a hotovo. Keď dieťa prejaví záujem, môžete mu ukázať, ako sa jednotlivé nádoby otvárajú a zatvárajú. Záujem o túto hračku trval neuveriteľne dlho (s prestávkami, kedy som nádobky odložila a po čase znovu vytiahla). Najmenším deťom stačí, že môžu skúmať (v prípade môjho syna aj obžúvať) rôzne nádobky. Neskôr začnú skúmať, ako ich otvoriť. Väčšie deti sa pokúšajú spojiť správny vrchnák so správnou nádobkou a nádobku zavrieť. A potom už robia celý proces – nádobky pootvárajú, potom vrchnáčiky opäť popárujú a pozatvárajú.

Bez odpadu: Hračky pre deti 1-2 roky

 

Nádoba na vhadzovanie

Ďalšia „absolútna topka“ v našej domácnosti, milovaná dcérou aj synom. Výroba opäť veľmi jednoduchá – do ľubovoľnej nádoby urobíte otvor, cez ktorý dieťa vhadzuje, čo doma máte. V prípade menších detí väčší otvor aj predmety (ja som použila nádobu z kávy a vrchnáčiky z výživy), v prípade väčších opačne (opäť nádoba z kávy a veľké gombíky). Ideálna je sklená nádoba, lebo je do nej vidieť a predmet po vhodení pekne cinkne. Ale použite, čo doma nájdete a na čo si vzhľadom na vek dieťaťa trúfate (napr. pri dcére som nemala obavy dať jej sklenú nádobu už okolo 1 roka, ale syn všetkým rád búcha o zem, tak som najprv urobila kovovú). Takisto náročnosť vhadzovania / vkladania môžete zvyšovať – najprv okrúhle predmety, ktoré sa dajú vhodiť ľubovoľným smerom, potom ploché vrchnáčiky či gombíky, potom slamky alebo špáradlá, ktoré treba prestrčiť cez malý otvor.

Bez odpadu: Hračky pre deti 1-2 roky  Bez odpadu: Hračky pre deti 1-2 roky

 

Nádoba na prestrkávanie

Ja som použila IKEA príborník a čínske paličky. Ale rovnako dobre môžete použiť veľké sito, cedník, haluškár – proste čokoľvek, čo doma nájdete. Pointa je, aby to malo malé otvory, do ktorých sa dajú strkať paličky.

Bez odpadu: Hračky pre deti 1-2 roky

Vyťahovanie vreckoviek

Môj syn miluje vyťahovanie papierových vreckoviek z krabičky a vhlčených utierok, tak som mu vyrobila takúto alternatívu. Nie je taká obľúbená ako prvé 2 spomínané, ale akceptuje ju ako náhradu ;) Aby sa vreckovky dobre vyťahovali, treba ich takto poskladať:

Môj manžel ich tam väčšinou len tak napchá, to u syna nemá taký úspech, ale možno vašim deťom bude stačiť. Prípadne som videla alternatívu s vreckovkami nastrkanými do O-ball loptičky. U nás nezaujala, ale za vyskúšanie nič nedáte. Ozaj, ak doma nemáte látkové vreckovky, opýtajte sa svojej mamy alebo svokry – pravdepodobne ich mať budú ;)

 

Fľaštičky naplnené všetkým možným

Priesvitné fľaštičky naplňte fazuľou, ryžou, vodou, prípadne do vody niečo vhoďte (guličky, trblietky, čo nájdete). Tentokrát vrchnáčiky radšej pevne prilepte. Deti baví hrkať, prelievať, otáčať. Prípadne môžete použiť niečo drobné (strúhanku či piesok) a do nich poskrývať drobné hračky, ktoré sa pri presýpaní ukazujú.

Bez odpadu: Hračky pre deti 1-2 roky

 

Hračky pre deti 2-3 roky

Každé dieťa je trochu iné, ale väčšinou deti v tomto veku baví robiť to, čo vidia robiť dospelých okolo seba. Mária Montessori to nazývala aktivitami praktického života. Patria sem veci ako presýpanie, prelievanie, umývanie, ale aj obliekanie a vyzliekanie.

Umývanie kamienkov

Typickou Montessori aktivitou je umývanie stola, ale moju dcéru príliš nezaujalo. Zato umývanie kamienkov je u nás hit a ako som mala možnosť vidieť v našej obľúbenej herni, zďaleka nie len u nás. Na umývanie kamienkov budete potrebovať: ľubovoľné väčšie kamene, starú zubnú kefku, nádobu v ktorej sú kamene uložené, plytkú nádobu na vodu a podložku, kam bude dieťa umyté kamienky ukladať.

Keď pomôcky na umývanie vyložíte na dostupné miesto a dieťa o ne prejaví záujem, najprv mu ukážte, ako sa kamienky umývajú – do nádobky nalejeme vodu, namočíme kefku, kamienok vezmeme do ruky a namočenou kefkou vyumývame a potom ho odložíme na podložku uschnúť.

V závislosti od vašej podlahy a miery stoicizmu sa rozhodnite, či bude táto hračka plne dostupná vrátane vody na nalievanie alebo ju budete dávať na požiadanie a s vašim dozorom. Ja som túto aktivitu mala vyloženú na balkóne a bola to skvelá zábavka, kým som vyvešala prádlo.

Bez odpadu: Hračky pre deti 2-3 roky

Obliekanie

Malé deti túžia byť čo najviac samostatné a aj vám to uľahčí život, keď sa dieťa vie samo obliecť. Ak máte dieťa v období „ja sám“, oblečenie je výbornou hračkou. V montessori sa používajú gombíkovacie a zipsovacie rámy, ale nie sú vôbec nevyhnutné. Úplne postačí, keď dieťaťu necháte vyložené vhodné oblečenie. V závislosti od veku dieťaťa to môže byť sveter s veľkými gombíkmi či zipsom, prípadne v zimnom období čiapka, rukavice či vetrovka. Mimochodom, oblečenie je dobrou hračkou aj neskôr – moja 5-ročná dcéra sa pravidelne prezlieka za všetko možné.

 

Presýpanie, prelievanie a vylovovanie

Ďalšie zo spektra montessori aktivít, na ktoré vám stačia veci, čo máte doma. Dieťa môže presýpať lyžicou ryžu z jednej nádoby do druhej, klieštikmi premiestňovať gaštany alebo prelievať vodu z džbánika do pohára. U mojej dcéry presýpacie aktivity „len tak pre zábavu“ úspech nemali, lyžicou naberať chcela akurát zrno papagájovi. Zato nalievanie, prelievanie, vylovovanie špongiových rybičiek a vyrábanie mydlových bublín malo úspech vždy. Pri prelievaní je dobré dávať deťom najprv menej vody a robiť to vo väčšej nádobe (napr. vo vysokom plechu).

 

Hračky pre deti 3-5 rokov

V tomto veku pomaly deti začínajú zaujímať čísla a písanie. Aj u nás to tak bolo a tak sme si vyrobili dve, doteraz veľmi obľúbené hračky:

Písanie prstom do múky

Budete potrebovať hrubú múku alebo krupicu (alebo niečo iné podobnej konzistencie) a stredne veľkú nádobu s vyvýšenými okrajmi. Ja som použila našu nádobu z magnetickej tabuľky spomínanú už v predchádzajúcom článku, ale dobre poslúži aj vyšší plech na pečenie. Nasypete múku/krupicu a dieťa môže písať. Ideálne je vyrobiť mu k tomu ešte predlohy. Podľa toho, čo chce písať, mu na papier predkreslíte čísla, písmená alebo rôzne čiary – napríklad takéto. Kto nie je úplný zero-waster a chce uchovať aj pre ďalšie deti, môže aj zalaminovať ;)

Bez odpadu: Hračky pre deti 3-5 rokov

Počítanie

Ak vaše dieťa prejaví záujem o počítanie, začnite zbierať rolky z toaletného papiera laugh Potom na ne napíšte čísla a zlepte ich dokopy. K tomu budete potrebovať ešte 55 kusov paličiek – ja som použila drevené lekárske lopatky, ktoré sme mali doma z iných montessori aktivít. A môže sa počítať. Do každej rolky dieťa vkladá paličky podľa čísla na rolke. Ak počíta správne, nezvýši mu žiadna palička.

Bez odpadu: Hračky pre deti 3-5 rokov

Na počítanie sa skvele hodí aj Lego Duplo – ak ho doma máte, pozrite sa aj semsem.

Lego Duplo: hry pre deti

A bonus na záver - univerzálne tipy pre všetky vekové skupiny

Plastelína

Deti od útleho veku radi skúmajú svet prstami. Ak si vyrobíte domácu plastelínu, nemusíte mať obavy ponúknuť ju aj dieťaťu, ktoré ešte strká všetko do úst. Na internete nájdete veľa receptov, mne sa osvedčil tento.

 

Senzorické nádoby

Nádoba do ktorej nasypete kukuricu, ryžu, gaštany a pridáte rôzne lyžičky, lopatky, nádobky prípadne aj bager (ak doma máte), bude mať takisto vždy úspech. Čím väčšia, tým lepšia, najmä pre najmenšie deti, ktoré radi rozsýpajú. Ak máte doma detskú vaničku, môžete kukuricu nasypať do nej a dieťa tam posadiť.

 

Bunkre, hrady, skrýše

Stôl, stoličky, vankúše, deky, matrace z gauča, záves, otvorené dvere skrinky - takmer všetko, čo doma máte, sa dá využiť na postavenie skvelého bunkra. K tomu deťom pridáte baterku alebo kempingovú lampu, prípadne väčším aj knižku a o zábavu je postarané. Čestne sa priznám, moje bunkre zďaleka nie sú také premakané a originálne ako manželove. Ale deťom to väčšinou nevadí a ja sa postupne zlepšujem wink Vyskúšajte, dám ruku do ohňa za to, že to zvládnete aj vy.

Bez odpadu: hracky pre deti Bez odpadu: Hračky pre deti

Mohlo by sa vám tiež páčiť:

Hračky: 8 tipov ako zabrániť ich premnoženiu

9 superschopností, ktoré vaše deti získajú vďaka Legu

5 rád, ako sa postaviť k technológiám v rukách detí